Najpogostejše zmote pri ločevanju odpadkov – 2. del
Nadaljujemo serijo člankov o najpogostejših zmotah pri ločevanju. Tokrat smo se lotili tetrapakov, celofana in nekaj drugih organskih odpadkov.
5. Tetrapak
Je že res, da je tetrapak v 75% sestavljen iz papirja, ampak vsebuje tudi polietilen (20%) in aluminij (5%). Prav zaradi tega je postopek reciklaže tetrapaka drugačen kot pri papirju. Odpadna embalaža sokov, mleka, omak zatorej spada v zabojnik za embalažo.
6. Celofan
Celofan je množično uporabljen material tako v »darilni« kot tudi v prehrambeni industriji, saj je neprepusten za vlago, bakterije in maščobo. Nekoč pridobljen iz celuloze, je danes zaradi cenejših alternativ večinoma sestavljen iz plastike (LDPE 4), zato le ta spada v zabojnik za plastiko oz. odpadno embalažo.
7. Jajčne lupine
Narava je poskrbela, da vse kar da, tudi vzame nazaj. Jajčne lupine, ki na videz delujejo kot trd oklep, so popolnoma razgradljive in za kompost koristne, saj so zgrajene iz 95-97% mineralov kalcijevega karbonata (soda), ki se ga tudi sicer dodaja v kompostnik. Ta bi tudi naj odganjal nekatere škodljivce od vašega kompostnika.
8. Olupki citrusov
Po nekaterih navedbah naj lupine citrusov (pomaranče, limone, itd.) ne bi dajali med biološke odpadke, ki so namenjeni za kompostnik, ker bi naj zavirali proces razgradnje in celo preveč zakisali kompost. Izkušnje ljudi pa kažejo ravno nasprotno. Odpadki citrusov razgradnjo še pospešijo in so zelo primerni za kompostnik, saj rastline imajo raje rahlo kislo zemljo.
V naslednjem prispevku bomo pravilno ločili neuporabna zdravila, ogledala, porcelan, žarnice in prazne aerosole.
1 Komentar »
RSS vir za komentarje tega prispevka » TrackBack URL »
Olupke od banan, pomaranc in limon naj ne bi dajali v organske zaradi pesticidov